tiistai 15. heinäkuuta 2025

Valheet kuriin

 

”Sponsoroitu”

 

Jos näkee Facebookissa jonkin päivityksen yhteydessä pienellä kirjoitetun sanan ”sponsoroitu”, voi olla varma siitä, että kyseessä on täysin valheellinen sepitelmä, vaikka siinä esiintyvätkin todelliset henkilöt ja luotettavien medioiden logot.

”Sponsoroidut” jutut eivät enää ole mitään mainoksia sanan perinteisessä merkityksessä, vaan alusta loppuun keksittyä tarinaa, jolla yleensä yritetään myydä jotakin sijoitusinstrumenttia, bitcoinia jne.

Tyypillisesti tällaisessa sepitelmässä kerrotaan, miten helppoa kenen tahansa on rikastua äkkiä ja paljon ja miten joku oli mennyt paljastamaan kansalle tällaisen kikan, kun mikrofoni on jäänyt vahingossa päälle. Suuria ja mullistavia löytöjä myös terveydenhoidon alalla on löydetty, mutta valtio tai jokin muu instanssi on määrännyt kaiken tutkimusaineiston tuhottavaksi.

Sanan ”sponsoroitu” sijasta näissä jutuissa voitaisiin yhtä hyvin käyttää sanaparia ”alusta loppuun valehdeltu”, sillä siitähän oin kyse.

Kun näitä menee ilmiantamaan tuolle kovin herkkänahkaiselle yhteisölle, joka fb on, tulee ennen pitkää vastaukseksi, ettei ole havaittu mitään yhteisönormeja loukkaavaa.

Mutta menepä sen sijaan mainitsemaan päivityksessäsi jokin aivan normaali sana, joka nyt on keksitty julistaa lainsuojattomaksi tai rikolliseksi, niin bannia napsahtaa heti. Sellainen näet kyllä loukkaa noita kuuluisia ”yhteisönormeja”.

Noissa kyhäelmissä esiintyvät yleensä suurelle yleisölle hyvin tutut hahmot ja usein superrikkaat, joiden rikkaus on muka syntynyt juuri noita ”sponsoroituja” kikkoja käyttäen.

En tiedä, miten tyhmä ihmisen pitää olla noita juttuja uskoakseen, mutta kaiketi kyse on ainakin jossain määrin sen luottamuksen määrästä, joka kussakin kulttuurissa on julkista sanaa kohtaan.

Huomasin jonkin artikkelin, jossa väitettiin, että eniten julkiseen sanaan luotetaan muutamassa Afrikan maassa, kuten Nigeriassa ja Keniassa ja sitten tuleekin pian jo Suomi, jossa media on onnitellut itseään siitä suuresta luottamuksesta, jota yleisö sitä kohtaan osoittaa. Olisi kiinnostavaa tietää, miten paljon eri maissa uskotaan noita ”sponsoroituja” juttuja.

Suurta perusluottamusta on idetty yhteiskuntamme merkittävänä ansiona. Läpeensä valheelliset mainokset ainakin opettavat olemaan uskomatta näennäisesti nuhteettomia väitteitä.

En tiedä, missä määrin tämä lisää kriittistä ajattelua. Todennäköisempää on, että se yksinkertaisesti tekee epäluuloiseksi kaikkea normaaliakin informaatiota kohtaan ja johtaa hedelmättömään skeptisismiin, jossa on sitten helppoa syöttää mitä tahansa.

 Mitä noihin ”sponsoroituihin” päivityksiin tulee, ne ainakin ovat paha häpeätahra sellaisessa  valtavassa kansainvälisessä palvelussa kuin Facebook. Itse asiassa olen aika hämmästynyt siitä, että tällä instituutiolla on vieläkin niin paljon käyttäjiä, kuin sillä on.

Heti aluksihan fb:n käyttäjiin liittyivät hyvin monet viralliset tahot ja jopa sellaisetkin arkkivanhoilliset yhteisöt, kuin Venäjän ortodoksinen kirkko.

On sanottu, että elämme totuuden jälkeistä aikaa. Ainakin elämme sellaista aikaa, jolloin täysin tahallinen ja häpeämätön valehtelu vakain tuumin hyväksytään suuren yleisöä palvelevan yhteisön toimesta, samaan aikaan kun ollaan olevinaan huolestuneita ”vihapuheesta” ja sensuroidaan ilmiantojen perusteella myös täysin viattomia tekstejä.

Tällaista asian tilaa ei saisi hiljaisesti hyväksyä. Yksittäiset henkilöt ja yritykset ovat toki tehneet valituksia ja ilmiantoja, mutta näyttää siltä, ettei raha haise ja valehtelemista suositaan yhä vain kuten ennenkin, täysin kyynisesti.

Kun firma on niinkin suuri, kuin tässä tapauksessa on asianlaita, ei sen saattaminen normaalin, terveen liiketoiminnan piiriin onnistu yksityishenkilöiltä. Tässä olisi nyt työtä EU:n kaltaisille organisaatioille, jotka voisivat näyttää mihin pystyvät -jos kerran pystyvät.

Ehkäpä meppimme voisivat ainakin tehdä asiassa aloitteen? Valheellisesta mainoksesta pitäisi rapsahtaa joka kerta niin monen miljoonan sakko, että sellaisten julkaiseminen käy kannattamattomaksi. Arvioitu rikoksella saatu hyöty olisi myös takavarikoitava.

9 kommenttia:

  1. Eikös kolumnisti tiedä, että kaikki ikävä säätely ( erityisesti sellainen joka osuu huijariyrittäjiin), on kommunismia?

    VastaaPoista
  2. Hieman ohi aiheen mutta eilen poistuivat loputkin epäilykset tämän maan henkisestä tilasta. Epäilyksiä on toki ollut ennenkin.
    Joku kaksikymppinen "sometähti" tuli Helsinkiin.
    Olisiko ollut amerikkalainen? Tuhannet ihmiset juoksivat tämän katoilla ja kaduilla heiluvan tyypin perässä pitkin ja ympäri Helsinkiä maanisesti.
    Tuli mieleen kuvia kuinka aikoinaan kehitysmaissa aikoinaan pakolaisleireillä ihmismassat juoksivat riisisäkkien perässä nälänhädässä.
    Olette nähneet ehkä kuvia tästä eilisestä itsekin.
    Media, kaikki, julkaisivat runsaasti materiaalia tästä hulluudesta reaaliajassa. Toimittajathan ovat nuoria ja lapsenmielisiä ja heidän aivonsa ovat somessa syvällä olleet jo melkein koko ikänsä.
    Jutuissa oli jopa sävy että nyt se tyyppi on käynyt meilläkin ja Suomi pääsee someen. Jihaa.
    Itse ajattelin että yuo joukkokäyttäytyminen suhteessa tuon tyypin edustamaan "sisältöön" oli ennemminkin valtava valtakunnallinen häpeä.

    Ei voi vetää muuta johtopäätöstä kuin se että olemme somehulluutemme ja kännykkärippuvuuksiemme vuoksi koko maa vajonneet limboon. Sisällöllä ei ole mitään merkitystä.
    Taisit Vihavainen kirjoittaa kirjan nimeltä Barbarian paluu.
    Olemme nyt kai sitten siellä.

    kr

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Emme ole some ja kännykkäriippuvaisia, ne ovat vain seurausta pakkoenglantiriippuvuudestamme.

      Poista
    2. Surullista, mutta totta.

      (Mietinkin TV:n pääuutisten (!) yhteydessä kuka on tämä laulaja, kun ei tullut yhtään kappaletta mieleen, mutta tuota tapahtuu nykyään niin usein...)

      Poista
    3. Pakkoenglannista samaa mieltä. Puolustusvoimienkin kieli taitaa olla englanti. Samaan tapaan kuin se olisi ollut venäjä jos olisimme tulleet miehitetyiksi.
      kr

      Poista
  3. Sehän se. Elämme toiveissa, emme niinkään tosiasioissa. Netti tursuaa kaljulääkkeitä, laihdutuspillereitä....etc.
    Itselleen valehtelu on helppoa, ehkä autuastakin....

    VastaaPoista
  4. Eeuu on osoittanut toimintakykynsä yhteisten asioiden hoidossa: siirtelemme edelleenkin kelloja kesäaikaan.

    Vielä vähemmän on odotettavissa kansoja hyödyttävää eeuutoimintaa siellä, missä korruptiorahnaa riittää eeuu-eläteille.

    Eli somepookkihuijaukset jatkuvat.

    VastaaPoista
  5. "En tiedä, miten tyhmä ihmisen pitää olla noita juttuja uskoakseen"

    Ihmisten typeryyttä, erityisesti yhdistyneenä ahneuteen, ei voi koskaan yliarvioida.

    Vanha viisaus pätee: jos jokin kuullostaa liian hyvältä ollakseen totta, se ei yleensä ole totta.

    Toinen tämän veroinen: jos joku on keksinyt hyvän ja helpon keinon rikastua, miksi hemmetissä hän kertoisi sen somessa sen sijaan, että rikastuisi sillä itse. Milloin kukaan on saanut keneltäkään rikkaalta mitään ilmaiseksi.

    VastaaPoista
  6. "Valheellisesta mainoksesta pitäisi rapsahtaa joka kerta niin monen miljoonan sakko, että sellaisten julkaiseminen käy kannattamattomaksi."

    Ihmeellistä on, että edes tavallisessa mediassa Suomen suurimmassa päivälehdessä säännöllisesti "loppuunmyynneillä " mainostavaa huonekaluliikettä ole saatu kuriin siitä huolimatta, että kuluttajaviranomaiset ovat pitkään pitäneet tuota mainostamistapaa laittomana. Toimituksen mukaan lehdistön itsesäätely ei koske mainosaineistoja, että se siitä lehdistön etiikasta.

    VastaaPoista

Kirjoita nimellä.